April 2004

On April 20, 2004, over 338 middle school and high school students from Middle Tennessee arrived on TTU campus to participate in the 48th Annual TMTA Mathematics Contest. A local testing center was housed in the Mathematics Department while the mathematics faculty served as proctors for the contest. Dr. Rick Le Borne, Mathematics Department, presented a workshop for attending teachers on "Approaches to Teaching Mathematics" while Dr. Andrzej Gutek, Department of Mathematics, presented a seminar on "Numbers and Geometric Patterns in the Art and Crafts of Cameroon".

From 9:30 a.m. until 11:00 a.m. students were taking tests in one of the following six areas: Algebra I, Algebra II, Geometry, Precalculus, Statistics, and Calculus with Advanced Topics. At 1:00 p.m. in Derryberry Hall Auditorium Dr. Brian O'Connor and Dr. Rafal Ablamowicz, Testing Center Chair, announced top ten scoring students in each subject and presented plaques and Certificates of Merit to the top three scoring students, also in each subject. The top three scoring students in statistics, geometry, and calculus received additional awards from the TTU Mathematics Department.

Top Ten Scorers in Algebra I

All Scores: algebraI.txt, algebraI.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
1101 1 Thomsen, Kyle 190 Avery Trace Middle Jason Summers
1026 2 Garimella, Udai 181 Avery Trace Middle Jason Summers
1083 3 Tansey, Joseph 160 Cumberland Co HS Velma Buck
1066 4 Haberkamp, Brian 159 Avery Trace Middle Jason Summers
1063 5 Grisoland, Megan 154 Upperman HS Cheryl Rodgers
1071 6 McDonald, Seth 146 Avery Trace Middle Jason Summers
1033 7 Bowman, Brian 130 Upperman HS Cheryl Rodgers
1055 8 Garner, Samuel 129 Livingston Academy Jean Jolley
1067 9 Moss, Frank 125 Avery Trace Middle Jason Summers
1093 10 Yuguang, Zhang 123 Avery Trace Middle Jason Summers

Top Ten Scorers in Algebra II

All Scores: algebraII.txt, algebraII.pdf
I.D. Rank Name Score High School Teacher
3070 1 Lee, Richard 190 Avery Trace Middle Jason Summers
3021 2 Dixon, David 142 Livingston Academy Jean Jolley
3072 3 Robbins, Erin 126 Avery Trace Middle Jason Summers
3069 4 Watts, Lauren 124 Avery Trace Middle Jason Summers
3083 5 Williams, Carri 118 Cookeville HS Tracy Jones
3068 6 Swallows, Nick 114 Monterey HS Virginia Maxfield
3071 7 Johnson, Azurae 112 Avery Trace Middle Jason Summers
3076 8 Kelley, Michael 109 Cookeville HS Tracy Jones
3033 9 Barr, Angela 106 Cookeville HS Tracy Jones
3031 10 Gaw, Chelsea 102 Cookeville HS Tracy Jones

Top Ten Scorers in Geometry

All Scores: geometry.txt, geometry.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
2017 1 Haberkamp, Melissa 130 Cookeville HS Tracy Jones
2059 2 McKay, Melissa 118 Livingston Academy Jean Jolley
2064 3 Sircy, Brandi 107 Macon Co. HS Tammy Brawner
2024 Foreman, Stephanie 107 Gordonsville HS Brian Leslie
2050 5 Maynard, Steven 106 Cumberland Co. HS Velma Buck
2027 6 Gentry, Rachel 102 Gordonsville HS Brian Leslie
2034 7 Currey, Elisa 98 Macon Co. HS Tammy Brawner
2004 Franklin, Chelsey 98 Livingston Academy Jean Jolley
2005 9 Bols, Alex 95 Livingston Academy Jean Jolley
2056 10 Roberts, Joshua 94 Cumberland Co. HS Velma Buck
2025 Fitzgerald, Sarah 94 Macon Co. HS Tammy Brawner

Top Ten Scorers in Precalculus

All Scores: precalculus.txt, precalculus.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
5014 1 Fan, Ying 162 Cookeville HS Tracy Jones
5002 2 Bussell, Joshua 141 Upperman HS Cheryl Rodgers
5041 3 Smith, Justin 139 Cumberland Co. HS Velma Buck
5054 Maberry, Alyssa 139 Upperman HS Cheryl Rodgers
5007 5 Earles, Emily 130 Cookeville HS Tracy Jones
5008 Amin, Rushi 130 Cookeville HS Tracy Jones
5027 7 Asberry, Alan 129 Upperman HS Cheryl Rodgers
5050 8 Phillips, Jimmy 122 Cookeville HS Tracy Jones
5057 9 Sarr, Stephen 121 Cookeville HS Tracy Jones
5042 10 Shah, Rishabh 113 Cookeville HS Tracy Jones
5028 Bow, Jason 113 Cumberland Co. HS Velma Buck
5022 Duke, Jana 113 Upperman HS Cheryl Rodgers

Top Ten Scorers in Statistics

All Scores: statistics.txt, statistics.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
4007 1 Hadzimuratovic, Senka 116 Cookeville HS Tracy Jones
4006 2 Greenway, Jessica 100 Cookeville HS Tracy Jones
4022 Soard, Eric 100 Cookeville HS Tracy Jones
4008 Hannah, Eric 100 Cookeville HS Tracy Jones
4017 5 Mahoney, Sean 94 Cookeville HS Tracy Jones
4005 6 Jones, William 84 Cookeville HS Tracy Jones
4010 7 McSpadden, Chris 82 Cookeville HS Tracy Jones
4009 8 Shoup, Patrick 81 Cookeville HS Tracy Jones
4018 9 Patterson, Michael 76 Cumberland Co. HS Velma Buck
4011 10 Cox, Jessica 74 Cookeville HS Tracy Jones

Top Ten Scorers in Calculus with Advanced Topics

All Scores: calculus.txt, calculus.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
6017 1 Liu, Wei-Ning 159 Cookeville HS Tracy Jones
6029 2 Binkley, Ross 142 Cookeville HS Tracy Jones
6012 3 Gentry, Colin 126 Cookeville HS Tracy Jones
6014 4 :Li, Christine 125 Cookeville HS Tracy Jones
6015 Jiang, Jie 125 Cookeville HS Tracy Jones
6063 6 Phillips, Tyron 124 Monterey HS Virginia Maxfield
6011 7 Carver, Chris 122 Cookeville HS Tracy Jones
6019 8 Magdalena, Adam 121 Cookeville HS Tracy Jones
6041 9 Jenkins, David 118 Cookeville HS Tracy Jones
6039 10 Smith, Andy 112 Cookeville HS Tracy Jones

Algebra I Awards

AlgebraI

From left to right: Udai Garimella (2nd place, Avery Trace MS),
Joseph Tansey (3rd place, Cumberland Co. School),
Kyle Thomsen (1st place, Avery Trace MS)

Algebra II Awards

AlgebraII

From left to right: David A. Dixon (2nd place, Livingston Academy),
Richard C. Lee (1st place, Avery Trace MS),
Erin V. Robbins (3rd place, Avery Trace MS)

Geometry Awards

Geometry

From left to right: Melissa McKay (2nd place, Livingston Academy),
Melissa Haberkamp (1st place, Cookeville HS),
Stephanie Foreman (3rd place, Gordonsville HS)

Precalculus Awards

Precalculus

From left to right: Justin P. Smith (3rd place, Cumberland County HS),
Alyssa Mayberry (3rd place, Upperman HS),
Joshua Bussell (2nd place, Upperman HS),
Fan Ying (1st place, Cookeville HS)

Statistics Awards

Statistics

From left to right: Eric D. Hannah (2nd place, Cookeville HS),
Senka Hadzimuratovic (1st place, Cookeville HS),
Eric J. Soard( 2nd place, Cookeville HS),
Jessica Greenway (2nd place, Cookeville HS)

Calculus with Advanced Topics Awards

Calculus

From left to right: Ross Binkley (2nd place, Cookeville HS),
Wei-Ning Liu (1st place, Cookeville HS)

 

Apply Now