April 2006

On April 18, 2006, over 316? middle school and high school students from Middle Tennessee arrived on TTU campus to participate in the 49th Annual TMTA Mathematics Contest. A local testing center was housed in the Mathematics Department while the mathematics faculty served as proctors for the contest.

From 9:30 a.m. until 11:00 a.m. students were taking tests in one of the following six areas: Algebra I, Algebra II, Geometry, Precalculus, Statistics, and Calculus with Advanced Topics. At 1:00 p.m. in Derryberry Hall Auditorium Dr. Brian O'Connor and Dr. Rafal Ablamowicz, Testing Center Chair, announced top ten scoring students in each subject and presented plaques and Certificates of Merit to the top three scoring students, also in each subject. The top three scoring students in statistics, geometry, and calculus received additional awards from the TTU Mathematics Department.

Top Ten Scorers in Algebra I

All Scores: algebraI.txt, algebraI.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
1085
1 Chakrabarty, Sonia
130
Avery Trace Middle
Jason Summers
1045
2 Moss, Andrew P.
122
Avery Trace Middle Jason Summers
1026
3 Poston, Justin
120
Livingston Academy
Jean Jolley
1024
4 Smith, Stenson
118
Livingston Academy Jean Jolley
1025
5 York, Robert
115
Livingston Academy Jean Jolley
1087
6 Cooper, Brian
108
Cumberland Co HS
Velma Buck
1059
7 Im, Hannah K.
107
Red Boiling Spgs HS
Tamara Kirts
1001
8 Tevepaugh, Kayron
104
York Institute Marie Sprouse
1055
9 McAlpin, Kavan
96
Livingston Academy Jean Jolley
1006
10 Robinson, Ian S.
95
Avery Trace Middle Jason Summers

Top Ten Scorers in Algebra II

All Scores: algebraII.txt, algebraII.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
3014
1 Hieatt, Ross E.
180
Upperman High Cheryl Rodgers
3008
2 Mauldin, Justin
138
Upperman High Cheryl Rodgers
3011
3 Jiang, David
137
Avery Trace Middle Jason Summers
3003
4 Powell, Jacob C
134
Cookeville High Misty Waller
3030
4
Loftis, Peri N.
134
Cookeville High Misty Waller
3012
6 Lopez, Jacob
126
Cookeville High Misty Waller
3040
7 Deborah, Hannah
123
Cookeville High Misty Waller
3024
8 Samber, Kayla
120
York Institute Marie Sprouse
3007
9 Liska, Samuel
115
Cookeville High Misty Waller
3006
10 Stou, Sam D.
98
Cookeville High
Misty Waller
3040
10
Garrison, Kelly
98
Cookeville High Misty Waller

Top Ten Scorers in Geometry

All Scores: geometry.txt, geometry.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
2053 1 Moss Frank R
137 Cookeville High
Misty Waller
2001 2 Thomson Kyle A
128 Cookeville High
Misty Waller
2049 3 Graves Richard
110
Cookeville High
Misty Waller
2048
4 Dowell Stanley
104
Smith County High
Suzanne Gammon
2023
5 Salazar Joshua
102
2019
6 Trisdale Tyler
101

2051
7 Austen Martha
100
Cookeville High
Misty Waller
2034
8 Bean Allen E
97
Macon County High
Tammy Brawner
2015
9 White Megan L
94
Smith County High
Suzanne Gammon
2006

Qualls Kathryn
94

Top Ten Scorers in Precalculus

All Scores: precalculus.txt, precalculus.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
5040
1 Grisolano Megan
109
Upperman High
Cheryl Rogers
5026
2 Simmons Megan
107
Upperman High
Cheryl Rogers
5001
3 McDonald Seth
96
Cookeville High
Misty Waller
5059
4 Bullock Chris
92
Cumberland County
Velma Buck
5047
5 Debord Heather
89
Cumberland County
Velma Buck
5010
6 Ward Jerry D
84
York Institute
Marie Sprouse
5032

Case Jordan T
84
Upperman High
Cheryl Rogers
5003
8 Shaw Julie D
82
Cumberland County
Velma Buck
5041

Frank Jill V
82
Cookeville High
Misty Waller
5004
10 Minneci Frank
78
Cumberland County
Velma Buck
5050

78
Smith County High
Suzanne Gammon

Top Ten Scorers in Statistics

All Scores: statistics.txt, statistics.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
4011
1 Haberkamp Melissa
123
Cookeville High
Misty Waller
4009
2 Maynard Jared
70
Cumberland County
Velma Buck
4007
3 Sircy James M
69
Gordonsville High
Brian Wesley
4014
4 Triplet Caitlin
65
Smith County
Suzanne Gammon
4013
5 Hackett Kristy
55
Smith County
Suzanne Gammon
4010
6 Gaw Chelsear
52
Cookeville High
Misty Waller
4015
7 Tackett Joe P
50
Smith County
Suzanne Gammon
4012
8 Rich Jo Beth T
46
Smith County
Suzanne Gammon
4008
9 Grisham Kasey
38
Gordonsville High
Brian Wesley
4016
10 Allen Kristin
34
Smith County
Suzanne Gammon

Top Ten Scorers in Calculus with Advanced Topics

All Scores: calculus.txt, calculus.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
6037
1 Liu Wei Ning E
190
Cookeville High
Misty Waller
6039
2 Lee Richard C
146
Cookeville High
Misty Waller
6038
3 Amin Rushi
112
Cookeville High
Misty Waller
6042
4 Fan Ying
105
Cookeville High
Misty Waller
6040
5 Hoy Erik P
104
Cookeville High
Misty Waller
6033
6 Guerrero Aileen
83
Upperman High
Cheryl Rogers
6031
7 Herren Beth L
81
Upperman High
Cheryl Rogers
6046
8 Kelley Michael
79
Cookeville High
Misty Waller
6045

Durvasula Aparna
79
Cookeville High
Misty Waller
6009

Rayne Renee N
79
Cookeville High
Misty Waller

Algebra I Awards

algebraI

From left to right: Andrew Moss, 2nd place, Avery Trace Middle School,
Sonia Chakrabarty, 1st place, Avery Trace Middle School,
Justin Poston, 3rd place, Livingston Academy

Algebra II Awards

algebraII

From left to right: Justin Mauldin, 2nd Place, Upperman High School,
Ross Hieatt, 1st Place, Upperman High School,
David Jiang, 3rd Place, Avery Trace Middle School

Geometry Awards

geometry

From left to right: Kyle Thomsen, 2nd Place, Cookeville High School,
Frank Moss, 1st Place, Cookeville High School

Precalculus Awards

precalculus

From left to right: Megan Simmons, 2nd Place, Upperman High School,
Megan Grisolano, 1st Place, Upperman High School,
Seth McDonald, 3rd Place, Cookeville High School

Statistics Awards

statistics

From left to right: Jared Maynard, 2nd Place, Cumberland County High School,
Melissa Haberkamp, 1st Place, Cookeville High School,
James Sircy, 3rd Place, Gordonsville High School

Calculus with Advanced Topics Awards

calculusA

Richard Lee, 2nd Place, Cookeville High School

calculusB

Wei-Ning Eddie Liu, 1st Place, Cookeville High School

 

Apply Now