April 2007

On April 17, 2007, approximately 350 middle school and high school students from Upper Cumberland schools participated in the 51st Annual Tennessee Mathematics Teachers' Association Mathematics Contest on the TTU Campus.

From 9:30 a.m. until 11:00 a.m. students were tested in one of the following six areas: Algebra I, Algebra II, Geometry, Precalculus, Statistics, and Calculus with Advanced Topics. At 1:00 p.m. in Derryberry Hall Auditorium, the top ten scorers in each subject were announced. The top three scorers in each subject were presented plaques and Certificates of Merit. The top scorer in each testing category received an additional award from the TTU Mathematics Department.

The 52nd Annual State-Wide Mathematics Contest is tentatively planned for April 18, 2008. If you are a student at an Upper Cumberland school and would like to take part in the contest, please ask your mathematics teacher to help you prepare for the contest and then bring you to Tennessee Tech next year for the contest. If you are a teacher at a near by school and would like to bring students to the 52nd Contest, please contact This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it , for the Contest rules.

We hope to see you at Tennessee Tech next year in April for the 2008 TMTA Contest!

Top Ten Scorers in Algebra I

All Scores: algebraI.txt, algebraI.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
1058
1 Franklin, David
190
Livingston Academy
Roger Smith
1056
2 Bonning, Bo
181
Livingston Academy
Roger Smith
1108
3 Hannah, Scott
178
Avery Trace Middle
Jason Summers
1048
4 Cui, Kiara
165
Avery Trace Middle
Steve Hatcher
1104
5 Mills, Kaylee
159
Avery Trace Middle
Jason Summers
1150
6 Nardelli, Joey
147
Celina HS
Teia Arms
1103
7 Gong, Lisa
145
Avery Trace Middle
Steve Hatcher
1124
8 McGregor, Kevin
144
Livingston Academy
Roger Smith
1101
9 Hammock, Jesse
141
Livingston Academy
Roger Smith
1123
10 Linder, Dustin
138
Livingston Academy Roger Smith

Top Ten Scorers in Algebra II

All Scores: algebraII.txt, algebraII.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
3002
1 Chakrabarty, Sonia
164
Avery Trace Middle
Jason Summers
3001
2 Badoe, Daniel
145
Avery Trace Middle
Jason Summers
3016
3 Austen, Jesse
135
Avery Trace Middle
Jason Summers
3005
4 Gray, Sarah
121
Cookeville HS
Lisa Carlen
3057
5 Salazar, Joshua
105
Smith Co HS
Suzanne Gammon
3012
6 Cooper, Brian
102
Stone Memorial HS
S. Long
3061
7 Smith, Stenson
100
Livingston Academy
Jean Jolley
3079
8 Tevepaugh, Kayron
100
York Institute
Marie Sprouse
3070
9 Wiberg, Page
98
Cookeville HS
Lisa Carlen
3054
10 Keith, Hannah
98
Cookeville HS
Lisa Carlen

Top Ten Scorers in Geometry

All Scores: geometry.txt, geometry.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
2035
1 Hill, Aaron
142
Cookeville HS
Lisa Burgess
2013
2 Jiang, David
133
Avery Trace Middle
Tracy Jones
2066
3 Tu, Tammy
123
Cookeville HS
Lisa Burgess
2008
4 Kelly, Samantha
111
Cookeville HS
Tracy Jones
2011
5 Briggs, Rachel
111
Cookeville HS
Tracy Jones
2049
6 Sherfield, Tyler
110
Cookeville HS
Tracy Jones
2028
7 Im, Hannah
109
Red Boiling Springs HS
Angela Cook
2005
8 Emrich, Johnathan
105
Livingston Academy
Leslie Smith
2045
9 Sanders, Ethan
103
Stone Memorial HS
Brian Parker
2009
10 Carter, Alan
102
Cookeville HS
Lisa Burgess

Top Ten Scorers in Precalculus

All Scores: precalculus.txt, precalculus.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
5053
1 Mauldin, Justin
75
Upperman HS
Eric Helton
5008
2 Dowell, Stanley
72
Smith County HS
Charles Gross
5045
3 Riches, Jessica
69
Cookeville HS
Michael Meihls
5017
4 Lucas, Scott
68
Jackson Co HS
Janet Biery
5026
5 Coleman, Ronald
66
Cumberland Co HS
Velma Buck
5005
6 Austen, Martha
66
Cookeville HS
Michael Meihls
5054
7 Qualls, Kathryn
64
Upperman HS
Eric Helton
5021
8 Kaczmarek, Michael
62
Cookeville HS
Michael Meihls
5031
9 Anderson, Samantha
61
Upperman HS
Eric Helton
5018
10 Dunaway, Adam
60
Stone Memorial HS
Miles
5007
11
Garrett, Jonathan
60
York Institute
Marie Sprouse

Top Ten Scorers in Statistics

All Scores: statistics.txt, statistics.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
4021
1 Thomsen, Kyle
113
Cookeville HS
Misty Waller
4019
2 Moss, Frank
105
Cookeville HS
Michael Meihls
4018
3 Hannah, Emory
90
Cookeville HS
Misty Waller
4025
4 Cravens, Katie
85
Cumberland Co HS
Velma Buck
4034
5 Dixon, Jordan
83
Smith Co HS
Charles Gross
4028
6 Page, Matthew
79
Cumberland Co HS
Velma Buck
4022
7 Robbins, Erin
75
Cookeville HS
Michael Meihls
4032
8 Graves, Victoria
74
Smith Co HS
Charles Gross
4024
9 Oakes, Sarah
68
Cumberland Co HS
Velma Buck
4026
10 Maxwell, Ashley
68
Cookeville HS
Misty Waller

Top Ten Scorers in Calculus with Advanced Topics

All Scores: calculus.txt, calculus.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
6003
1 Lee, Richard
159
Cookeville HS
Misty Waller
6013
2 Haberkamp, Melissa
145
Cookeville HS
Misty Waller
6029
3 Fan, Ying
139
Cookeville HS
Misty Waller
6021
4 Grisolano, Megan
134
Upperman HS
Cheryl Rodgers
6001
5 Ledoux, Spencer
122
Cookeville HS
Misty Waller
6002
6 Lopez, Jacob
120
Cookeville HS
Misty Waller
6036
7 Tollett, John
114
Cumberland Co HS
Velma Buck
6024
8 Kelly, Kayla
111
Cookeville HS
Misty Waller
6037
9 Shaw, Julie
110
Cumberland Co HS
Velma Buck
6008
10 Frank, Jill
105
Cookeville HS
Misty Waller

Algebra I Awards

AlgebraI

From left to right: Scott Hannah, 3rd Place, Avery Trace MiddleSchool;
David Franklin, 1st Place, Livingston Academy;
Bo Bonning, 2nd Place, Livingston Academy

Algebra II Awards

AlgebraII

From left to right: Jesse Austen, 3rd Place, Avery Trace Middle School;
Sonia Chakrabarty, 1st Place, Avery Trace Middle School;
Daniel Badoe, 2nd Place, Avery Trace Middle School

Geometry Awards

Geometry

From left to right: Samantha Kelly, 4th Place, Cookeville High School;
Tammy Tu, 3rd Place, Cookeville High School;
Aaron Hill, 1st Place, Cookeville High School;
Rachel Briggs, 4th Place, Cookeville High School

Geometry Awards

Geometry_2

David Jiang, 2nd Place, Avery Trace Middle School

Precalculus Awards

Precalculus

From left to right: Jessica Riches, 3rd Place,
Cookeville High School; Justin Mauldin, 1st Place, Upperman High School

Statistics Awards

Statistics

From left to right: Emory Hannah, 3rd Place, Cookeville High School;
Kyle Thomsen, 1st Place, Cookeville High School;
Frank Moss, 2nd Place, Cookeville High School

Calculus with Advanced Topics Awards

Calculus

From left to right: Ying Fan, 3rd Place, Cookeville High School;
Richard Lee, 1st Place, Cookeville High School;
Melissa Haberkamp, 2nd Place, Cookeville High School

Apply Now