April 2008

On April 15, 2008, approximately 345 middle school and high school students from Upper Cumberland schools participated in the 52nd Annual Tennessee Mathematics Teachers' Association Mathematics Contest on the TTU Campus.

From 9:30 a.m. until 11:00 a.m. students were tested in one of the following six areas: Algebra I, Algebra II, Geometry, Precalculus, Statistics, and Calculus with Advanced Topics. At 1:00 p.m. in Derryberry Hall Auditorium, the top ten scorers in each subject were announced. The top three scorers in each subject were presented plaques and Certificates of Merit. The top scorer in each testing category received an additional award from the TTU Mathematics Department.

The 53rd Annual State-Wide Mathematics Contest is tentatively planned for April 21, 2009. If you are a student at an Upper Cumberland school and would like to take part in the contest, please ask your mathematics teacher to help you prepare for the contest and then bring you to Tennessee Tech next year for the contest. If you are a teacher at a near by school and would like to bring students to the 53rd Contest, please contact This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it , for the Contest rules.

We hope to see you at Tennessee Tech next year in April for the 2009 TMTA Contest!

Top Ten Scorers in Algebra I

All Scores: algebraI.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
1142
1 Jared Shaumann
125
Middle TN Education
Mary Schaumann
1093
2 Chase Mussard
122
Avery Trace Middle
Jason Summers
1060
3 Madison Crooks
89
Avery Trace Middle
Jason Summers
1058
4 Layla Franklin
87
Stone Memorial HS
Brian Parker
1177
5 Jacob Wallace
82
Stone Memorial HS
Alicia Page
1099
6 Marissa Mitchell
78
Cumberland Co HS
Emmy McCoy
1176
7 Keisha Owens
77
Smith County HS
Suzette Long
1065
8 Jeremy Clayton
76
Livingston Academy
Roger Smith
1071
9 Jessica Blackburn
75
Gordonsville HS
Brian Leslie
1063
10 Taylor Davis
73
Cumberland Co HS Emmy McCoy

Top Ten Scorers in Algebra II

All Scores: algebraII.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
3017
1 Lisa Gong
186
Avery Trace Middle
Jason Summers
3018
2 Kiara Cui
185
Avery Trace Middle
Jason Summers
3094
3 Tammy Tu
175
Cookeville HS
Linda Carlen
3024
4 David Franklin
141
Livingston Academy
Jean Jolley
3074
5 Uday Rebbapragada
140
Cookeville HS
Linda Carlen
3028
T6 Timothy Goodrich
139
Middle TN Education
Susie Goodrich
3092
T6 Scott Hannah
139
Cookeville HS
Linda Carlen
3059
8
Victoria Kline
135
Avery Trace Middle
Jsaon Summers
3023
9 Andrew Ferry
130
Cookeville HS
Linda Carlen
3050
10 Hannah Im
127
Red Boiling Springs HS Tamara Kirts

Top Ten Scorers in Geometry

All Scores: geometry.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
2034
1 Tianqi Gao
200
Cookeville HS
Tracey Jones
2039
2 Sonia Chakrabarty
170
Cookeville HS
Tracy Jones
2028
3 Daniel Badoe
166
Cookeville HS
Tracey Jones
2019
4 Leia Hill
165
Cookeville HS
Tracy Jones
2033
5 Jesse Austen
164
Cookeville HS
Tracy Jones
2025
6 Sarah Gray
162
Cookeville HS
Tracy Jones
2061
T7 Jamin Thornsberry
159
Cookeville HS
Tracey Jones
2026
T7
Anthony Lentscher
159
Cumberland Co HS
Joseph White
2074
9 Tevis Sherfield
153
Cookeville HS
Tracey Jones
2032
10 Keert Kanagasegar
152
Cumberland Co HS
Joseph White

Top Ten Scorers in Precalculus

All Scores: precalculus.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
5052
1 Benjamin White
171
Middle TN Education
Susie Goodrich
5041
2 Frank Moss
150
Cookeville HS
Misty Waller
5060
3 Brian Shaver
124
Cumberland Co HS
Velma Buck
5013
4 Aaron Hill
121
Cookeville HS
Donna Johnson
5020
5 Brandon England
115
Comberland Co HS
Velma Buck
5001
6 Chad Crawford
107
Cumberland Co HS
Velma Buck
5069
7 Amanda Whittle
105
Cumberland Co HS
Velma Buck
5040
T8 Tyler Trisdale
104
Upperman HS
Terry Scott
5045
T8 Robert York
104
Livingston Academy
Jean Jolley
5048
10 Randy Sevier 102
Gordonsville HS
Brian Leslie

Top Ten Scorers in Statistics

All Scores: statistics.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
4042
1 Richard Lee
145
Cookeville HS
Misty Waller
4045
2 Jimmy Whiteside
74
Cookeville HS
Misty Waller
4051
3 Brent Cox
71
Cookeville HS
Misty Waller
4050
4 Paula Drews
69
Upperman HS
Terry Scott
4053
5 Keisha Garmon
66
Smith Co HS
Charles Gross
4044
T6 D. DeChristofaro 65
Cumberland Co HS
Velma Buck
4055
T6
Monica Wilmore
65
Smith Co HS
Charles Gross
4059
8 Elaine Guo
61
Cookeville HS
Misty Waller
4043
9 Scott Curry
59
Cumberland Co HS
Velma Buck
4046
10 James Bush
56
Upperman HS
Terry Scott

Top Ten Scorers in Calculus with Advanced Topics

All Scores: calculus.pdf

I.D. Rank Name Score High School Teacher
6082
1 David Jiang
136
Cookeville HS
Misty Waller
6077
2 Martha Austen
115
Cookeville HS
Misty Waller
6039
3 Kyle Thomsen
104
Cookeville HS
Misty Waller
6081
4 Jacob Lopez
96
Cookeville HS
Misty Waller
6031
5 Seraiah Vinson
95
Cookeville HS
Misty Waller
6075
6 Ross Hieatt
94
Upperman HS
Terry Scott
6038
7 Eric Morgan
93
Cookeville HS
Misty Waller
6069
T8 Jeffrey Collins
91
Cookeville HS
Misty Waller
6043
T8
Kathryn Qualls
91
Upperman HS
Terry Scott
6078
10 Benjamin Gentry
90
Cookeville HS
Misty Waller

Algebra I Awards

algebraI

From left to right: Chase Mussard, 2nd Place, Avery Trace MiddleSchool;
Jared Shaumann, 1st Place, Middle TN Education;
Madison Crooks, 3rd Place, Avery Trace Middle School

Algebra II Awards

algebraII

From left to right: Kiara Cui, 2nd Place, Avery Trace Middle School;
Lisa Gong, 1st Place, Avery Trace Middle School;
Tammy Tu, 3rd Place, Cookeville High School

Geometry Awards

geometry

From left to right: Sonia Chakrabarty, 2nd Place, Cookeville High School;
Tianqi Gao, 1st Place, Cookeville High School;
Daniel Badoe, 3rd Place, Cookeville High School

Precalculus Awards

precalculus

From left to right: Frank Moss, 2nd Place, Cookeville High School;
Benjamin White, 1st Place, Middle TN Education;
Aaron Hill 3rd Place, Cookeville High School
Not pictured Brian Shaver, 3rd Place, Cumberland County High School

Statistics Awards

statistics

From left to right: Jimmy Whitesdie, 2nd Place, Cookeville High School;
Richard Lee, 1st Place, Cookeville High School;
Brent Cox, 3rd Place, Cookeville High School

Calculus with Advanced Topics Awards

calculus

From left to right: Martha Austen, 2nd Place, Cookeville High School;
David Jiang, 1st Place, Cookeville High School;
Kyle Thomsen, 3rd Place, Cookeville High School

Top Winners in each Category

winners

From left to right: Dr. Allan Mills, Coordinator, Tennessee Tech University
Jared Shaumann, Algebra Iian Qi Gao, Geometry
Lisa Gong, Algebra II
Benjamin White, PreCalculus
David Jiang, Calculus and Advanced Topics
Richard Lee, Statistics
Dr. Brian O'Connor, Awards Presenter

Apply Now