April 2010

On April 20, 2010, approximately 345 middle school and high school students from Upper Cumberland schools participated in the 54th Annual Tennessee Mathematics Teachers' Association Mathematics Contest on the TTU Campus.

From 9:30 a.m. until 11:00 a.m. students were tested in one of the following six areas: Algebra I, Algebra II, Geometry, Precalculus, Statistics, and Calculus with Advanced Topics. At 1:00 p.m. in Derryberry Hall Auditorium, the top ten scorers in each subject were announced. The top three scorers in each subject were presented plaques and Certificates of Merit. The top scorer in each testing category received an additional award from the TTU Mathematics Department.

The 55th Annual State-Wide Mathematics Contest is tentatively planned for April 19, 2011. If you are a student at an Upper Cumberland school and would like to take part in the contest, please ask your mathematics teacher to help you prepare for the contest and then bring you to Tennessee Tech next year for the contest. If you are a teacher at a near by school and would like to bring students to the 54th Contest, please contact This e-mail address is being protected from spambots, you need JavaScript enabled to view it , for the Contest rules.

We hope to see you at Tennessee Tech next year in April for the 2011 TMTA Contest!

Top Ten Scores in Algebra I

All Scores: AlgebraI.pdf

Rank Score Last Name, First Name School City Teacher
1 140 Dean, Christopher Avery Trace MS Cookeville Jason Summers
2 115 Dunham, Kurt Avery Trace MS Cookeville Jason Summers
3 112 Cameron, Alayna Avery Trace MS Cookeville Jsaon Summers
4 101 Crawford, Armanda Avery Trace MS Cookeville Jason Summers
5 97 Hedgcoth, Jennifer South Cumberland Elem Crossville Darrell Threet
6 96 Parsons, Logan South Cumberland Elem Crossville Darrell Threet
7 94 Flowers, James Upperman HS Baxter Allen Asberry
7 94 Farmer, Megan York Institute Jamestown Donald Brady
9 93 Carter, Cody Livingston Academy Livingston Stephanie Johnson
10 92 Kerley, Victoria South Cumberland Elem Crossville Darrell Threet

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Top Ten Scores in Geometry

All Scores: Geometry.pdf

Rank Score Last Name, First Name School City Teacher
1 180
Gong, Franklin
Avery Trace MS Cookeville Jason Summers
2 173 Elkelany, Osama
Avery Trace MS Cookeville Jason Summers
3 142 Ash, Zachary
Gordonsville HS
Gordonsville
Brian Leslie
4 120 Ellis, Landon
York Institute
Jamestown Marie Sprouse
5 119 Reed, Dillon
Gordonsville HS
Gordonsville Brian Leslie
6 114 Eberle, Ryan
Cookeville HS
Cookeville Christine Rivers
7 111 Patel, Christinia
Smith Co HS
Carthage Olivia Bush
8 109 Anderson, Seth
Avery Trace MS
Cookeville Jason Summers
9 106 Claflin, Abigayle
Cumberland Co HS Crossville Kimberly Herring
10 103 Minneci, Robert
Cumberland Co HS Crossville Kimberly Herring

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Top Ten Scores in Algebra II

All Scores: AlgebraII.pdf

Rank Score Last Name, First Name School City Teacher
1 132 Treadway, Cody
Cumberland Co HS
Crossville Robert Akin
2 122 Cannon, Jeryd
Cumberland Co HS Crossville Kimberly Herring
3 121 Bilbrey, Jacob
Macon Co HS
Lafayette Anderson
4 113 Bunsiri, Thanawan
Upperman HS
Baxter Joann Shriner
5 111 Terry, Coralie
Smith Co HS
Carthage Charles Gross
6 109 Gibson, Gregory
Stone Memorial HS
Crossville Alicia Page
7 105 Crowder, Austin
Livingston Academy
Livingston Eleanor York
8 103 Green, Mary
Livingston Academy
Livingston Jean Jolley
9 100 Uebelacker, Rob
Cumberland Co HS
Crossville
Robert Akin
9 100 Dillard, Haley
Stone Memorial HS
Crossville Drew Berta

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Top Ten Scores in Statistics

All Scores: Statistics.pdf

Rank Score Last Name, First Name School City Teacher
1 96 Morgan, Jennifer
Cookeville HS
Cookeville Misty Waller
2 81 McClellan, Brittni
Cumberland Co HS
Crossville Velma Busk
3 72 Fredrick, Geoffery Cookeville HS
Cookeville Donna Johnson
4 70 Eatherly, Kelsy Smith Co HS
Carthage Charles Gross
4 70 Farley, Kristin
Smith Co HS Carthage Charles Gross
6 69 Wyatt, Cassie
Cumberland Co HS
Crossville Velma Buck
6 69 Palmer, Kali
Cookeville HS
Cookeville
Donna Johnson
8 66 Taylor, Brittany
Upperman HS
Baxter
Cheryl Scarlet
9 65 Shults, Chris Cookeville HS
Cookeville Donna Johnson
9
65 Duncan, Jessica Cookeville HS
Cookeville
Donna Johnson

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Top Ten Scores in Precalculus

All Scores: Precalculus.pdf

Rank Score Last Name, First Name School City Teacher
1 139 Franklin, David Livingston Academy Livingston Eleanor York
2 137 Stein, Alana
Cookeville HS
Cookeville Donna Johnson
3 123 Donnan, Matthew
Stone Memorial HS
Crossville Julia Arnold
3 123 Scott, Anthony
Cumberland Co HS
Crossville Velma Buck
5 113 Wallace, Jacob
Stone Memorial HS Crossville Julia Arnold
6 112 Bane, Matthew
Gordonsville HS
Gordonsville Brian Leslie
7 98 Giao, Tieumy
Cookeville HS
Cookeville Donna Johnson
8 95 Hunter, Staci
Cookeville HS
Cookeville Donna Johnson
9 91 Nash, Ashley
Upperman HS
Baxter Tracy Jones
9
91 Reel, Caroline
Cookeville HS
Cookeville Donna Johnson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Top Ten Scores in Calculus and Advanced Topics

All Scores: Calculus_and_Adv_Topics.pdf

Rank Score Last Name, First Name School City Teacher
1 160 Jiang, David
Cookeville HS
Cookeville Misty Waller
2
155
Cui, Kiara
Cookeville HS Cookeville Misty Waller
3 146
Maddux, George
Cookeville HS Cookeville Misty Waller
4 140
Gao, Tianqi
Cookeville HS Cookeville Misty Waller
5 119 Austen, Jesse
Cookeville HS Cookeville Misty Waller
6 118
Garland, John
Cumberland Co HS Crossville Velma Buck
7 116
Badoe, Daniel
Cookeville HS Cookeville
Misty Waller
8 107
Tansey, Erin
Stone Memorial HS
Crossville Julia Arnold
9 104
Hollman, Emma
Cookeville HS Cookeville Misty Waller
10 102
Leahy, Shannen
Upperman HS
Baxter Cheryl Scarlett

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Algebra I Awards

AlgebraI

From left to right: Kurt Dunham 2nd place, Avery Trace Middle School;
Christopher Dean 1st place, Avery Trace Middle School;
Alayna Cameron 3rd place, Avery Trace Middle School

Geometry Awards

Geometry

From left to right: Osama Elkelany 2nd place, Avery Trace Middle School;
Franklin Gong 1st place, Avery Trace Middle School;
Zachary Ash 3rd place, Gordonsville High School

Algebra II Awards

AlgebraII

From left ot right: Jeryd Cannon 2nd place, Cumberland County High School;
Cody Treadway 1st place, Cumberland County High School;
Not pictured Jacob Bilbrey 3rd place, Macon County High School

Statistics Awards

Statistics

From left to right: Brittni McClellan 2nd place, Cumberland County High School;
Jennifer Morgan 1st place, Cookeville High School;
Geoffery Morgan 3rd place, Cookeville High School

Pre-Calculus Awards

Precalculus

From left to right: Alana Stein 2nd place, Cookeville High School;
David Franklin 1st place, Livingston Academy;
Anthony Scott 3rd place, Cumberland County High School;
Matthew Donnan 3rd place, Stone Memorial High School

Calculus and Advanced Topics

CalculusAdvTopics

From left to right: Kiara Cui 2nd place, Cookeville High School;
David Jiang 1st place, Cookeville High School;
George Maddux 3rd place, Cookeville High School


Apply Now